Логотип Черкасского Юридического БюроТрапилось ДТП. Не знаєте як діяти та як отримати страхове відшкодування?

 

Якщо з вами трапилася дорожньо-транспортна пригода, перше, що Вам необхідно – прикласти максимум зусиль, щоб зібратися і провести усі необхідні дії, які дозволять надалі з мінімальними зусиллями і витратами захистити ваші інтереси.

При цьому, ви повинні чітко пам’ятати, що безграмотні дії після здійснення дорожньо-транспортної пригоди, найчастіше призводять до набагато плачевніших результатів, ніж саме ДТП.

Саме такі неправильні дії та помилки часто приводять до необґрунтованого обвинувачення водія і нерідко такі помилки дуже складно, а часом неможливо, виправити.

Тому першочергові дії при ДТП повинен знати кожен водій:

Ні в якому разі не намагатися втекти з місця події, бо 99% таких горе-втікачів знаходять, а відсутністьвтеча з місця події є обтяжуючою обставиною такого правопорушення.В першу чергу, після аварії необхідно зафіксувати обстановку місця скоєння ДТП. Зробіть фотознімки або зніміть на відеокамеру телефону. Такі матеріали ніколи не заважать для встановлення істини. Крім цього, категорично заборонено переміщати транспортні засоби або інші предмети в зоні ДТП, бо такі дії ляжуть призвести до втрати важливих доказів.

Далі, необхідно звернути увагу на те, що “не виклик” спеціалізованих екстрених служб для рятування життя і здоров’я потерпілих, або залишення потерпілого без належної допомоги – це вже кримінальне правопорушення, тобто злочин. Тому насамперед ви повинні потурбуватися про потерпілих і хоч би елементарно викликати “швидку допомогу”. Після цього зазвичай починається власне процес оформлення дорожньо-транспортної пригоди.

Саме на цьому етапі часто водії вважають головною справою надати як можна детальніші свідчення. Типова помилка водіїв полягає в тому, що часто під дією шоку вони намагаються дати пояснення працівникам ДТП і такі свідчення досить суб’єктивні та викривлені, проте забуваючи, що в даному випадку права на помилку в них немає, зайві емоції та слова тільки можуть нашкодити всій ситуації.

Крім цього такі дії є помилкою з наступних причин:

По-перше, для працівників ДАІ найголовнішим завданням під час ДТП є правильна фіксація всіх обставин місця події. Навіть одна помилкова цифра або лінія може змінити всю ситуацію на вашу користь або зіграти проти вас. Ви маєте повне право відмовитися підписувати схему події, пославшись на стресовий стан.

По-друге, ви також маєте право не давати жодних свідчень про обставини події. Таке право закріплене в ст. 63 Конституції України, де сказано, що будь-яка людина має право відмовитись свідчити проти себе, своїх родичів та членів сім’ї. При цьому ви маєте право не давати жодних пояснень з цього приводу.

По-третє, професіонали рекомендують на цьому етапі взагалі жодним чином не посилатися на неправомірність власних дій через інших осіб, дорожні служби, на погодні умови, побічні чинники, в будь-якому разі такі аргументи можна дати на будь-якому етапі провадження, але важливо пам’ятати, що тут діє принцип: “все, що ви скажете, буде використано проти вас в суді”. Тому на практиці перевагу має та сторона, яка дала менше свідчень одразу після ДТП, а тому може маневрувати і оперувати тими даними, які вона зібрала на власну користь.

Зрозуміло, що дані правила ні в якому разі не гарантують вам звільнення від відповідальності за порушення ПДР, велику роль тут також грає багато суб’єктивних факторів, серед яких і низька кваліфікація спеціалістів, упередженість працівників ДАІ тощо, але дотримання їх значно понизить вірогідність негативного для вас результату (якщо уникнути його повністю не вдалося) і спростить захист, підвищивши при цьому його ефективність.

 Що стосується страхового відшкодування в наслідок ДТП:

Більшість громадян оформляють страхові поліси тільки для того, щоб не платити штрафи працівникам міліції, абсолютно не думаючи про те, що ДТП може статися з кожним.

Але саме після ДТП настає той момент, коли водій шкодує про те, що із самого початку не потурбувався про вибір надійної страхової компанії.

Правильно вибрати страхову компанію необхідно і для того, хто виступає в ролі потерпілого, і для - винуватця ДТП.

При цьому необхідно керуватись: або ж думкою знайомих, які вже стикалися з виплатами по ДТП, через яких дізнатися, які страхові компанії проводять страхові виплати, а які ні. Або ж шукати страховика за рейтингом найбільш надійних компаній, який можна знайти в інтернеті на відомих майданчиках ЗМІ. 

Для того щоб отримати страхове відшкодування, якщо ви є потерпілим необхідно із самого початку записати дані страхового полісу винуватця ДТП і невідкладно, проте не пізніше за 3 робочих дні письмово повідомити в його страхову компанію про ДТП. Такий обов’язок встановлений в статті 33 Закону України “Про обов’язкове страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів” (далі – Закон).

Окрім цього, корисно повідомити про ДТП так само і свою страхову компанію, що убезпечить вас від можливих претензій. У працівників ДАІ обов’язково необхідно взяти довідку про ДТП – вона потрібна буде для страхової компанії.

Після отримання письмового повідомлення про ДТП на протязі 2-х робочих днів страховик зобов’язаний почати розслідування страхового випадку, направити відповідні запити в компетентні органи і провести інші необхідні дії. Так само на протязі 10-ти робочих днів з дня отримання повідомлення про ДТП страховик повинен направити свого аварійного комісара (експерта) для визначення причин настання страхового випадку і розмірів збитку.

Якщо страховик, з якихось причин, не направить свого представника протягом вказаного часу, то ви маєте право викликати свого аварійного комісара (експерта) і визначити розмір збитку. При цьому, вартість експертизи має бути відшкодована страховиком (стаття 34 Закону).

Наступний крок: направлення страховику заяви про страхове відшкодування.

У статті 35 Закону вказано, що протягом 30-ти робочих днів з дня подання повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду ви повинні подати страховикові заяву про страхове відшкодування. У цій же статті встановлені вимоги до цієї заяви і перелік необхідних документів. Уважно з ними ознайомтеся і заповніть заяву в строгій відповідності з положеннями Закону.

Обов’язково збережіть собі копію заяви! Це послужить гарантією, якщо необхідно буде звертатися до суду.

Дуже часто бувають випадки, коли експерти страхової компанії навмисно занижують розмір збитку, оскільки страховикові вигідно заплатити якомога менше. У цій ситуації ви маєте право притягнути незалежного експерта-оцінювача і на підставі його висновку вимагати відповідні виплати.

Який збиток відшкодовує страхова компанія?

Згідно ст. 29 Закону страхова компанія відшкодовує витрати, пов’язані з відновним ремонтом автомобіля з урахуванням його зносу. Окрім цього, страховик зобов’язаний відшкодувати витрати на евакуацію транспортного засобу до місця його стоянки.

Нерідко трапляються випадки, коли після ДТП автомобіль не підлягає ремонту, тобто вважається фізично знищеним (якщо його ремонт є технічно неможливим або економічно необґрунтованим). У такому разі страхувальникові відшкодовується різниця між вартістю автомобіля до і після ДТП, і витрати на евакуатор.

Який максимальний розмір збитку можна компенсувати?

Максимальний розмір страхової суми визначений в статті 9 Закону і складає:

не більше 50 тис. грн. на одного потерпілого за шкоду, заподіяну майну потерпілого;

не більше 100 тис. грн. на одного потерпілого за шкоду, заподіяну життю і здоров’ю потерпілого.Необхідно пам’ятати, що сума страхового відшкодування за шкоду, заподіяну майну потерпілого, зменшується на розмір франшизи, встановленої в страховому полісі.

Якщо внаслідок ДТП потерпілому спричинена шкода життю і здоров’ю, то він має право на відшкодування моральної шкоди у розмірі 5% від страхової виплати (стаття 26-1 Закону).

Кому і в які терміни здійснює страхове відшкодування страховик?
Для відповіді на це питання звернемося до статті 36 Закону, згідно якої страховик впродовж 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, що має право на отримання відшкодування, але не пізніше чим через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування, зобов’язаний у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими – прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) і виплатити його.

У разі невизнання таких вимог – відмовити у виплаті, письмово сповістивши про це страхувальника з вказівкою конкретних причин відмови.

Ця стаття також встановлює, що виплату можна проводити як на рахунок потерпілого, так і безпосередньо на рахунок тієї СТО, яка проводитиме ремонт автомобіля.

Що робити, якщо у винуватця немає страхового полісу “автоцивілки” або його страхова компанія-банкрот?

В цьому випадку згідно статті 41 Закону вам необхідно звертатися безпосередньо в Моторно-транспортне страхове бюро України (далі по тексту – МТСБУ), яке і проводить регламентні виплати потерпілому. Проте, якщо у вас є договір добровільного страхування автомобіля (КАСКО) і ви можете отримати по ньому страхове відшкодування, то МТСБУ відшкодує лише ту частину шкоди, яка не компенсована за договором КАСКО.

Страхова компанія не платить вчасно або взагалі відмовляє у виплаті. Що робити?

Якщо вам від страхової компанії прийшла письмова відмова у виплаті, то тут без участі досвідченого юриста не обійтися. Адже саме він зможе проаналізувати, наскільки законними є підстави для відмови і чи є шанси її оскаржити.

Проте, частенько страхові компанії відмовляють у виплаті з надуманих причин або ж всіляко затягують проведення виплат, посилаючись на різні “обставини”.

У такій ситуації вам необхідно здати нарочним або надіслати рекомендований лист з повідомленням в страхову компанію з претензією про незаконну відмову в страховій виплаті або необґрунтованому затягуванні термінів проведення виплат. Копію претензії рекомендуємо направити в МТСБУ і Держфінпослуг для відома.

Якщо ж ваша претензія залишилася без задоволення, то тут останнім варіантом залишається найняти досвідченого юриста по ДТП і звернутися до суду. При цьому, із страхової компанії буде стягнутий не лише розмір збитку, але і витрати на правову допомогу!

‹‹ вернуться назад

г. Черкассы
ул. Героев Сталинграда,22А
2 этаж, офис 209
тел.: /0472/ 56-09-10
e-mal: ch_lawoffice@ukr.net
© 2009 "Черкасское юридическое бюро"