Логотип Черкасского Юридического БюроЯк закрити перед рейдером двері

 

Кожен підприємець стикається з питанням забезпечення безпеки бізнесу (незалежно від сфери діяльності і величини підприємства), з низкою проблем і загроз на шляху успішного підприємництва. Однією з таких загроз, недооцінювати яку в жодному разі не можна, є проблема недружнього поглинання, іншими словами захоплення підприємства. Адже чим успішніше діяльність фірми, чим більше прибуток, тим більше охочих володіти такою власністю.

 

Для  розвитку теми дамо визначення поняття «рейдерству» та «недружнього поглинання» підприємства.

 

«Рейдер» і «рейдерство» – це слова іншомовного походження, що походять від англійського слова raid – напад, наліт. «Рейдерство» ж як поняття потрапило до нас з бізнесового словника, завдяки розвитку міжнародних відносин і обміну відповідною лексикою.

 

Якщо ж говорити про співвідношення понять «рейдерство» та «вороже» або «недружнє поглинання» то можна відмітити, що головним критерієм відмінності між даними поняттями є законність дій сторони, котра зацікавлена в контролі над активами. Дотримання законодавства – це саме той кордон, котрий розмежовує вороже поглинання. Рейдерство – це протиправний, незаконний перерозподіл власності. Навіть цілком законна операція стосовно поглинання активів підприємства стає рейдерським актом, якщо хоча б на одному з її етапів застосовуються незаконні методи.

 

Сьогодні практично кожне підприємство, якепотрапилов поле зору правоохоронних органів,можуть змусити припинити свою роботу.
 

Малий бізнес схильний рейдерству нарівні з великим. Специфіка малих компаній у тому, що вони менш захищені від рейдерів. У малих і середніх компаній немає своєї служби безпеки та штатних юристів, які допоможуть захиститися у разі недружнього захоплення.

Крім того, малий бізнес більш вразливий для рейдерів, так як його деякі сектори працюють за сірими схемами. У ситуації, коли бізнес знаходиться в тіні, рейдерам легше діяти. Незважаючи на те, що більш ласими для рейдерів є ті фірми, чия нерухомість знаходиться в центрі міста (найчастіше невеликих магазинів, салонів і ательє атаці піддаються саме вони), зараз рейдерські захоплення малих фірм перекочовують і в спальні райони.

Схеми захоплення:

Найбільш тривіальний метод захоплення - підкуп рейдерами податкового чиновника. Так рейдер непомітно для підприємця стає засновником його підприємства. В один прекрасний день, підійшовши до свого магазину або перукарні, підприємець виявляє там охорону. Виявляється, біля магазину новий власник. Пізніше з'ясовується, що магазин спочатку був куплений однією людиною, потім перекуплений іншим. І той, хто став власником бізнесу, вже третій набувач. Він вважається добросовісним, і претензій до нього бути не може.

«Потрібно зробити наступні профілактичні заходи - зайняти в борг, щоб обтяжити майно гарною заставою. Якщо є майно у вигляді нерухомості, потрібно здати його в оренду на 49 років дружині або хорошій людині.

Як закрити перед рейдером двері:
1. Провести правову експертизу установчих документів, внести в них відповідні зміни, які забороняють відчуження часток учасниками ТОВ третім особам.
2. Забезпечити зберігання установчих документів у важкодоступних сейфах.
3. Сконцентрувати весь акціонерний або статутний капітал у руках вузького кола довірених осіб
4. Передати ведення реєстру акціонерів незалежному і перевіреного реєстратору.
5. Заблокувати свої акції в реєстрі акціонерів, подавши відповідну заяву реєстратору, або закласти їх, або накласти судовий арешт, ініціювавши судовий розгляд.
6. Регулярно отримувати виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ЄДРПОУ).
7. Залучити по можливості керуючу компанію в якості виконавчого органу, найняти службу безпеки.
8. Вивести активи на юридичну особу, що не займається активною господарською діяльністю (щоб зовнішню діяльність вело одна юридична особа, а активи були зосереджені в іншій юридичній особі).

‹‹ вернуться назад

г. Черкассы
ул. Героев Сталинграда,22А
2 этаж, офис 209
тел.: /0472/ 56-09-10
e-mal: ch_lawoffice@ukr.net
© 2009 "Черкасское юридическое бюро"